utorak, 5. srpnja 2011.

FACEBOOK

Inovacija je definirana kao ideja, usluga, proizvod ili dio tehnologije, razvijena i ponuđena klijentima, koji ju percipiraju kao novinu ili nešto novo. Razvoj novih proizvoda je inovacijsko djelo, koje obuhvaća proces prepoznavanja, stvaranja i isporučivanja novih vrijednosti ili koristi proizvoda, koje se prije nisu nudile na tržištu upravo je Facebook je danas kultno Internetsko mjesto, sa preko 500 milijuna članova. Ako to usporedimo s brojem od preko 6 milijardi stanovnika, ispada da svaki 12-ti stanovnik na svijetu ima Facebook profil.

Iako su Marku Zuckerberg predviđali velik poslovni uspjeh sa Facebook-om, te su mu govorili da će Facebook jednom vrijediti preko milijun dolara (danas mu je tržišna cijena oko 25 milijardi), Mark se nije se vodio pohlepom, već je upravo suprotno inzistirao na nekomercijalizaciji sve dok projekt ne postane dovoljno kvalitetan da bude samostalno održiv. Odbijao je staviti reklame na stranicu u dijelu kada su se tek probijali, a tada bi im dodatni marketing sigurno koristio. Najviše Facebookovih korisnika već očekivano dolazi iz SAD, točnije njih 149 milijuna, a slijede Indonezija s 37 milijuna i Velika Britanija s 30 milijuna korisnika.
Hrvatska je na 66. mjestu s 1,3 milijuna Facebook korisnika. Prema informacijama od strane dobro upućenih izvora, Facebook je prošle godine imao prihode od oko 800 milijuna dolara. Čista dobit se broji u desecima milijuna dolara, no kako Facebook nije još izašao na burzu, tvrtka službeno ne objavljuje financijske izvještaje Facebookov član uprave Marc Andreessen još je sredinom prošle godine prognozirao prihode veće od pola milijarde dolara ,za tu godinu, a najveći dio zarade dolazi od oglašavanja. Procjene za ovu godinu navode prihode veće od jedne milijarde dolara dok broj oglašivača i korisnika kojih je krajem 2009. bilo više od 350 milijuna neprestano raste.

Apple - iPhone 4 i Ping kao tehnološki promašaj


Generalno Apple je imao izuzetno uspješnu godinu. Od lansiranja iPada, novog proizvoda koji je promijenio digitalno izdavaštvo, do obaranja svih rekorda u prodaji. 

Ipak, dvije stvari ostavile su mrlje na inače blistavoj godini. Prva je vezana za novu, četvrtu generaciju iPhonea i probleme u prijemu zbog nezgodno postavljene antene u kućištu uređaja. Jedini odgovor koji je Apple ponudio frustriranim korisnicima bio je da "drže mobitel pogrešno". Za problem je djelomično odgovoran i operater AT&T čija mreža slovi za izrazito slabu i loše pokrivenu unatoč ekskluzivnom ugovoru sa Appleom kojeg su koncem ove godine izgubili. Među incidente vezane za iPhone 4 možemo ubrojiti i gubitak i otkrivanje dva prototipa kao i učestale sudske tužbe protiv Applea i njihove partnerske tvrtke Foxconn zbog lošeg tretiranja radnika i napada na novinara Reutersa između ostalog. 

 
Drugi neuspjeh za Apple bilo je pokretanje društvene mreže Ping, implementirane u najnoviju verziju njihove iTunes aplikacije. Iako orjenitiran isključivo na glazbu, bez integracije s drugim društvenim mrežama (u prvom redu s Facebookom), Ping jednostavno nije zaživio a Apple se nije uspio uključiti u dio socijalnih mreža.

CEDEVITA LIMETA, CEDEVITA GO LIMETA


CEDEVITA je  još jednom proširila svoju bogatu ponudu vitaminskih instant napitaka izuzetno osvježavajućim i aromatičnim okusom limete. CEDEVITA od uvijek ulaže velike napore u unapređenje i prilagodbu asortimana s ciljem zadovoljenja potreba svojih vjernih potrošača.

Neupitna kvaliteta, kao i 40 godišnja prisutnost u milijunima domova ove regije, učinili su CEDEVITU jednom od najprepoznatljivijih i najsnažnijih domaćih robnih marki. Kao i svi ostali okusi CEDEVITA vitaminskih instant napitaka, okus limete zadržava i jača ključne vrijednosti CEDEVITE:
  • 9 vitamina - 1 čaša zadovoljava 50% dnevnih potreba za vitaminima
  • Osvježenje - veliki izbor osvježavajućih okusa
  • Ekonomičnost - 200g CEDEVITE dovoljno je za pripremu čak 2,5l napitka
  • Kvaliteta - jedna od najpoznatijih robnih marki u regiji
  • Tradicija - 40 godina prisutna na tržištu 
Za sve one koji žele nova osvježenja i snagu vitamina,novi okusi cedevite olakšat će predstojeće  vruće ljeto. Tijekom više od 40 godina svoga razvojnog puta CEDEVITA je kontinuirano usavršavana primjenom suvremenih tehnoloških rješenja i znanja. Svi CEDEVITA proizvodi sadrže prirodne arome. Jedna čaša napitka nadopunjuje 50% dnevno preporučenih količina vitamina. Cedevita GO od početka lipnja osvježava svoje obožavatelje i okusom limete. Osluškujući želje obožavatelja kultnog napitka, koji se već nalazi u okusima naranče i limuna i dolaskom sunčanih i vrućih dana, Cedevita GO svojim je potrošačima pripremila novi okus osvježavajućeg napitka. Marketinška podrška pružaju TV, tisak, internet, vanjsko oglašavanje i kino. Cedevitini proizvodi su definitivno u fazi zrelosti.

Ledo

Iako je zima i zalepršale su prve pahulje snijega, ne moramo se odreći najdražeg sladoleda. Osim što je ukusan i čaroban desert, važno je zapamtiti da postoji još razloga za uživanje u sladoledima - znanstveno je dokazano da popravlja raspoloženje i ublažava stres!
Ledo se pokazao kao značajan inovator.
U 2011.godini lansirao je u tri mjeseca  5 novih vrsta sladoleda. Za manje od tri mjeseca Ledo je stvorio ideju, razvio i lansirao proizvod koji je bio odmah u velikom broju prihvaćen. Riječ je naravno o zimskom sladoledu. LEDO je lider nadomaćem tržištu sladoleda a ove zime predstavio nam je novi zimski sladoled Kornet Cream. Sladoled okusa šlaga prošaran ukusnim nugat sosom koji u  zimskim danima daje osjećaj topline time su Ledo škrinje ove zime bile bogatije za još jednu poslasticu za sve ljubitelje sladoleda – Ledo Kornet Cream.

Na oduševljenje svih sladokusaca, Ledo Kornet Cream iznimne je kvalitete, a novi čarobni okusi upotpunit će trenutke uz najdraži desert. Svi ljubitelji šlaga od sada će moći uživati u novom Kornetu Cream jer u njemu se krije svima dobro poznati neodoljivi okus Ledo šlaga.
Ledo ima dugogodišnju tradiciju neprestanog razvijanja novih proizvoda, a slatko iznenađenje Ledo Kornet Cream očaravajućeg okusa pravi je odabir za ugodno opuštanje zimi.

Životni ciklus proizvoda

Novi su proizvodi životna sila organizacija. Razvoj novih proizvoda je riskantan i mnogi novi proizvodi ne uspiju. Tvrtke moraju razvijati nove proizvode ili usluge zbog brzih promjena potrošačkih ukusa, tehnologije i
konkurencije. Tvrtka mora također znati kako upravljati novim proizvodom dok prolazi kroz svoj životni ciklus. Dakle, razmatramo proces pronalaska i razvoja uspješnih novih proizvoda, te kako proizvodi prolaze kroz nekoliko faza u svojim životnim ciklusima i kako svaka faza donosi nove izazove koji zahtijevaju različite marketinške strategije i taktike.

Životni ciklus proizvoda prolazi kroz 5 karakterističnih faza: 

1. Razvoj proizvoda – počinje kada tvrtka otkrije i razvije ideju za
novi proizvod. Za vrijeme razvoja proizvoda, prodaja je na nuli i
investicijski troškovi tvrtke rastu
2.Uvođenje – razdoblje polaganog rasta prodaje dok se proizvod
uvodi na tržište. Zbog visokiš troškova uvođenja proizvoda u ovom stadiju
profit ne postoji. 
3.Rast – razdoblje brzog prihvata na tržištu i sve većih profita. 
4.Zrelost – razdoblje usporavanja , rasta prodaje, jer je većina
potencijalnih kupaca već prihvatila proizvod. Profit se ustaljuje ili smanjuje,
zbog većih marketinških izdataka za obranu proizvoda od konkurencije 
5.Opadanje – razdoblje kada se prodaja smanjuje i profit pada

subota, 2. srpnja 2011.

Cilj razvoja novih proizvoda i usluga

Pozdrav svima,
moja smjernica ovome blogu biti će kako uspjeti razviti nove proizvode i usluge u skladu s svjetskim trendovima i standardima na sve zahtijevnijem tržištu. Današnji trendovi, kako u načinu življenja tako i u načinu prehrane, sve više pozornosti poklanjaju zdravom načinu ishrane.

Svaka se kompanija mora brinuti upravo o razvoju novih proizvoda i usluga inače im prijeti ulazak postojećih proizvoda u fazu opadanja.Tako da se mora pronaći zamjena takvih proizvoda ako kompanija nastoji povećati svoju prodaju i ostvariti pozitivne rezultate.
Osim toga, kupci zahtijevaju nove proizvode a konkurenti ih pokušavaju svakim način zadovoljiti.

Za uspješan razvoj novih proizvoda i usluga kompanija mora uspostaviti uspješnu i djelotvornu organizaciju za upravljanjem procesa njegova razvoja odnosnokompanija mora u svakoj fazi procesa primjeniti najefikasnije analitičke metode i koncepcije.